Blog > Komentarze do wpisu

Wykrojniki, czyli dowolność kształtów

Wykrojnik, to bardzo osobliwa odmiana noży, które umożliwiają wyciąć w papierze niemal dowolny kształt. Wszystko zaczyna się od zaprojektowania odpowiedniej formy przy użyciu dowolnego z popularnych programów graficznych. Podczas projektowania, ważne jest aby pamiętać, że do tego typu celów niezbędne jest stworzenie grafiki wektorowej - grafika rastrowa zdecydowanie nie nadaje się do tego rodzaju prac. Świetnym programem, który idealnie nada się do zaprojektowania wykrojnika jest Illustrator firmy Adobe, którego wersję testową można pobrać tutaj. Gdy będziemy już mieli gotowy projekt, warto upewnić się, że wszystkie ścieżki obramowań zostały domknięte.
Z gotowego projektu graficznego, poprzez specyficzne wyginanie długiego, prostego noża nadaje mu się zamierzony kształt. Odpowiednio stworzony wykrojnik umieszcza się na drewnianej płycie, która utrzymuje całość w nadanej mu formie oraz umożliwia równe cięcie. Poprzez tak zwane sztancowanie, wykrawa się kształt wykrojnika w arkuszach papieru.
Wykrojniki są bardzo powszechnie stosowane przy produkcji teczek ofertowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można wyprodukować wiele druków o identycznych kształtach, przy zachowaniu niezmiennej jakości cięć.

piątek, 13 grudnia 2013, maxio-dan

Polecane wpisy